وزير بهداشت سرانه درمان امسال را 3800 تومان اعلام كرد

9 Jul

خبرگزاري فارس: مخبر كميسيون بهداشت و درمان مجلس گفت: وزير بهداشت امروز در كميسيون بهداشت مجلس، سرانه درمان صندوق بيمه خدمات درماني كاركنان دولت را 3800 تومان و سرانه صندوق بيمه درمان روستائي را 1800تومان اعلام كرد.

شاهرخ رامين در گفت و گو با خبرنگار اجتماعي فارس، افزود: وزير بهداشت امروز به همراه تمام معاونانش در كميسيون بهداشت و درمان مجلس حاضر و گزارش مبسوطي را در مورد شاخص‌هاي عدالت‌ در سلامت ارائه كرد، وي در اين گزارش سهم پرداخت از جيب مردم براي هزينه‌هاي درمان را در بخش دولتي 5/22 درصد اعلام كرد.
وي در پاسخ به پرسش خبرنگار فارس مبني بر اينكه پس ارقام 60 تا 70 درصدي كه از سوي كارشناسان سلامت به عنوان سهم پرداخت از جيب مردم از هزينه هاي درمان اعلام مي شود چه مبنايي دارد، گفت: اين اعداد در گزارش وزير بهداشت نبود. وزير بهداشت در مورد سهم پرداخت از جيب مردم از هزينه‌هاي درمان در بخش خصوصي رقمي را اعلام نكرد و اعلام كرد كه تاكنون هيچ محاسبه علمي در مورد سهم پرداخت از جيب مردم از هزينه‌هاي سلامت در بخش خصوصي انجام نشده است و همه اعداد اعلام شده در اين زمينه تخميني است.
مخبر كميسيون بهداشت و درمان مجلس گفت: وزير بهداشت در گزارش خود اعلام كرد كه از نظر دسترسي به خدمات بهداشتي-درماني كشور ما جزء 40 كشور برتر دنياست و از نظر واكسيناسيون جزء 24 كشور اول دنيا هستيم و معتقد بود كه از نظر اين شاخص‌ها درسال‌هاي اخير رشد ‌‌كرده‌ايم.
وي افزود: بر اساس گزارش وزير بهداشت سرانه درمان در صندوق بيمه خدمات درماني كاركنان دولت 3800 تومان است، سرانه درمان در صندوق بيمه روستائيان 1800 تومان و سرانه درمان در صندوق بيمه بستري سرتخت 20هزار تومان است، به گفته وي سهم سلامت از درآمد ناخالص داخلي 2/7 درصد است كه رقم بالايي است و نشان مي‌دهد مشكل نظام سلامت فقط مسائل اعتباري نيست.
نماينده فيروزكوه در مجلس هشتم گفت: در اين گزارش اعلام شد كه آمريكا با تخصيص 7/16 درصد از درآمد ناخالص ملي براي سلامت نتوانسته است رضايت مردم را از خدمات سلامت تامين كند و بخش قابل توجهي از مردم اين كشور بيمه درماني ندارند، نتيجه‌اي كه از اين گزارش گرفته مي‌شود اين است كه بايد نگرش را به سمت مديريت درست منابع مالي به جاي افزايش آن تغيير دهيم.
وي در پاسخ به اين پرسش كه چرا رقم سرانه درمان اعلام شده از سوي وزير بهداشت با ارقامي كه قبلاً اعلام شده و حدود 5500 تومان بوده است تفاوت دارد، گفت: وزير بهداشت رقم سرانه درمان را اعلام كرد و ممكن است ارقام اعلام شده ديگر مربوط به سرانه كل خدمات سلامت شامل خدمات بهداشتي، پيشگيري و بازتواني و سوانح و حوادث باشد.
رامين گفت: در اين جلسه نمايندگان كميسيون بهداشت و مسئولان وزارت بهداشت توافق كردند تا لايحه جامع نظام سلامت با همكاري دو طرف تدوين شود تا از اتلاف وقت براي رفت و برگشت اين لايحه پرهيز شود.ضمن اينكه تصويب اين لايحه جامع مشكل روزمرگي در قوانين و وجود قوانين ناقض و متضاد را حل مي‌كند.
انتهاي پيام/ز

منبع.فارس

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: