روحانی خطاب به احمدی نژاد: درآمد کلان نفتی کجا رفت؟

9 Sep

ایسنا: رييس مرکز تحقيقات استراتژيک مجمع تشخيص مصلحت نظام ابراز عقيده كرد كه دولت در سه سال گذشته نتوانسته به‌خوبي از فرصت‌هاي طلايي که براي نظام در شرايط خاصي ايجاد شده بود، استفاده‌ کند.

حجت‌الاسلام والمسلمين حسن روحاني شامگاه دوشنبه، در ديدار با جمعي از اعضاي حزب اعتدال و توسعه، با اشاره به آنچه فرصت های طلايي پيش آمده براي کشور در سه سال فعاليت دولت نهم مي‌خواند، خاطرنشان كرد: اين سوال مطرح است که آيا در اين سه سال از فرصت‌هاي مناسب پيش آمده براي کشور استفاده درستي کرديم يا نه؟ در اين سه سال فرصت‌هايي براي نظام ايجاد شد که تقريبا بي‌سابقه يا کم‌سابقه بود؛ چنان كه در سه سال گذشت قيمت نفت به مرزي رسيد که شايد برخي حتي تصور ‌آن را نيز نمي‌کردند.

وي با يادآوري اين‌که در سال 83 در يک مصاحبه مطبوعاتي در جمع خبرنگاران و سفراي کشورهاي غربي در ايران، رسيدن قيمت نفت به 100 دلار را پيش‌بيني و اعلام کرده بود، خاطرنشان کرد: در آن زمان ديپلمات‌هاي خارجي از اين موضوع اظهار تعجب کردند و آن را باور نداشتند، با اين حال نفت با قيمت بيش از 130 دلار نيز فروخته شد. آيا اين فرصت براي ما استثنايي نبود؟ درآمد عظيم نفت براي ايران استثنايي نبود؟ اين درآمد به چه مصرفي رسيد و به کجا رفت؟

وي با بيان اين‌که ” پيش از اين دولت‌ها آرزو داشتند نفت ايران به 20 دلار برسد” گفت: در اواخر عمر دولت صدام که نفت در مقطع کوتاهي به 25 دلاررسيده بود، دولتمردان مي‌گفتند اگر همين قيمت ثابت بماند همه اهداف تحقق پيدا مي‌کند.

رييس مرکز تحقيقات استراتژيک مجمع تشخيص مصلحت نظام ادامه داد: برخي مي‌گويند عملکرد دولت بايد با برنامه مقايسه شود؛ اين در حالي است که برنامه بر مبناي نفت 20 دلاري تنظيم شده نه نفت 120 دلاري. عليرغم اين باز هم وقتي عملکرد دولت را با برنامه مقايسه مي‌کنيم، مي‌بينيم که تا چه اندازه از برنامه عقب است.

اين عضو مجلس خبرگان با تاکيد بر اين‌ که ” افزايش قيمت نفت يک فرصت طلايي براي ما بود” گفت: مگر ديگران چه کردند! چرا بايد عربستان سعودي در اين تزايد قيمت نفت امروزه 870 ميليارددلار ذخيره ارزي داشته باشد و چرا کويت 350 ميليارد دلار ذخيره ارزي دارد، در حالي‌که وضعيت ذخاير ارزي ما اين‌گونه است.

وي در ادامه با انتقاد از آنچه آن را جاروكردن هر ماهه حساب ذخيره ارزي مي‌خواند، افزود كه در اين مدت به جز برخي خريدهاي جزئي از خارج و واردات آن به داخل چه پروژه بزرگ و کار سرنوشت‌سازي انجام شده است؟

روحاني ادامه داد: بنابراين ما در اين مدت يک فرصت طلايي بزرگ و باورنکردني، يعني فرصت نفت 120 دلاري را به سادگي از دست داديم.

وی درباره فرصت طلايي دیگر از دست رفته کشور گفت: دشمن در اين سه سال بيش از هر زمان ديگري گرفتار شده است. از ابتداي انقلاب که اواخر دوران رياست جمهوري کارتر بود تا ريگان، بوش پدر، کلينتون و بوش پسر، هيچ‌گاه آمريکا تا اين حد گرفتار نبوده است. فشارهاي داخلي، فشارهاي خارجي، کشته شدن نظاميان در عراق و افغانستان، گرفتاري در لبنان و فلسطين و مشکلات داخلي در دو -سه سال گذشته باعث شده است تا دشمن سخت گرفتار شود.

وي ادامه داد: ما مي‌توانستيم از فرصت طلايي ضعف دشمن در صحنه بين‌المللي و منطقه استفاده کنيم؛ اما چه استفاده‌اي شد؟ به جاي تثبيت منافع ‌ملي و تحکيم امنيت‌ ملي به جلسه‌اي رفتيم با تابلو «خليج دول عربية» و سپس مثل هميشه قطعنامه‌ عليه جزاير سه‌گانه ايراني دريافت کرديم.

عضو جامعه روحانيت مبارز، با طرح دوباره اين سوال که در اين سه سال چه بهره‌اي از فرصت ضعف دشمن نصيب ايران شد، خاطرنشان کرد: وضعيت بانکي و مالي ايران امروز چگونه است؟ اعتبارات اسنادي با چه شرايطي و با پرداخت چند درصد سود گشايش مي‌شود؟

وي ادامه داد: واردات مواد مورد استفاده در کارخانجات ما با ايجاد واسطه‌هاي خارجي، 20 تا 30 درصد گران‌تر تمام مي‌شود اين هزينه‌هايي است که به دليل اتخاذ سياست‌هاي نادرست از جيب مردم پرداخت مي‌شود.

عضو مجلس خبرگان ادامه داد: آيا وضع اقتصادي مردم بهتر شده‌است؟ آيا دربرابر همه اين مشکلات کار بزرگي انجام ‌شد‌ه است؟

رييس مرکز تحقيقات استراتژيک گفت: سخنان و شعار‌هاي محاسبه نشده و بدون مطالعه و دقت براي ملت و کشور هزينه فراواني داشته است.

روحاني با انتقاد از برخورد دولت با نهادهاي کارشناسي و تحقيقاتي کشور نيز مدعي شد: در اين سه سال فاتحه کار کارشناسي خوانده شده و ظاهراً ديگر نيازي به کارشناس وجود ندارد!

عضو مجمع تشخيص مصلحت‌ نظام تصريح کرد: تزريق نقدينگي بي‌حساب، امروز اقتصاد ما را به کجا مي‌برد و آمار به ما چه مي‌گويد؟

وی با بيان اين‌که “مردم ميزان حقيقي تورم را از وضعيت دخل و خرج خود، به‌خوبي درک مي‌کنند” گفت: با اين حال فرض کنيم که آمار دولت در مورد تورم دقيق است و بيش از 20 درصد است اما مگر شعار انتخابات اين نبود که دولت تورم را تک رقمي مي‌کند؟

وي همچنين به وضعيت اشتغال در کشور اشاره کرد و آن را تاثر برانگيز دانست.

روحاني با بيان اين‌که “اخيرا فرصت طلايي ديگري نيز براي کشور ايجاد شده است” گفت: اين فرصت فاصله و چالشي است که ميان روس‌ها و غربي‌ها ايجاد شده که اميدواريم دولت بتواند از آن بهره لازم را ببرد و حداقل آنان از کارت ايران براي توافق استفاده نکنند.

رييس مرکز تحقيقات استراتژيک مجمع تشخيص مصلحت نظام تاکيد کرد: اين شرايط مي‌تواند براي ما مطلوب باشد؛ چراکه روس‌ها و چيني‌ها از غرب فاصله گرفته‌اند و فضاي تنفسي مناسب‌تري به‌وجود آمده است. مباحث مربوط به سپر دفاع موشکي و سايراختلافات موجود مي‌تواند براي ما فرصت باشد اما آيا از اين فرصت‌ها استفاده کرده و يا خواهيم کرد؟

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: