رُمان جنجالی در مورد عایشه، سوگلی پیامبر

9 Sep

شهرزاد نیوز: انتشاراتی پندوُ درمونیخ آلمان امتیاز انتشاررمان جنجال برانگیز «عایشه، جواهرمدینه» را درآلمان، اتریش وسوییس به دست آورد. این کتاب قراراست درماه اکتبرسال 2008 منتشرشود.

داستان عشق محمد پیامبرو همسرش عایشه، موضوع بحث های تند درافکارعمومی شده است. چند هفته پیش اعلام شد که انتشاراتی آمریکایی «راندوم هاوس» ازترس اعتراضات مسلمانان از پخش کتاب «عایشه، جواهرمدینه» خودداری کرده است.

نویسندگان نامداری چون سلمان رشدی، که کتاب هایش از سوی راندوم هاوس منتشر می شوند، این کارناشر آمریکایی را «سانسورازروی ترس» نامیده و مورد انتقاد قراردادند. «شری جونز»، نویسنده کتاب، بارها تأکید کرده است که با رمانش قصد توهین به محمد وهمسرش عایشه را نداشته است. این بزرگ ترین انتشاراتی جهان، شعبه ای ازکنسرن برتلزمان درنیویورک، دلیل اقدام خودرا چنین عنوان کرده بود که به عقیده عده ای از«کارشناسان معتبر و مستقل»، این کتاب می تواند موجب جریحه دار شدن احساسات مسلمانان و اقدامات خشونت آمیزمتعصبین شود.

سوگلی پیامبر

عایشه جوان ترین همسرمحمد، که درسنین کودکی به عقد ازدواج او درآورده شد، معروف به سوگلی پیامبراست. شری جونز، نویسنده این رُمان تاریخی می گوید: «می خواهم که این رمان انسان ها وفرهنگ های مختلف را به هم نزدیک کند، نه آنکه باعث جدایی آنان شود». وی معتقد است که هیچکس نباید ترسی از این کتاب داشته باشد: «جامعه اسلامی درجهان توان آن را دارد که بتواند گفتگویی درباره اندیشه ها را از پیش ببرد. این را نباید مسکوت گذاشت.»او خودرا « سازنده پلی میان فرهنگ ها» می داند.

انتشارات « پندوُ»، ناشرکتاب شیرین عبادی دارنده جایزه صلح نوبل و نیز ناشررُمان « دختران ریاض» از«رجاعه الصانعه» نویسنده عربستان سعودی است، که هفته ها روی لیست کتاب های پرفروش بوده اند.

چندی پیش هم اعلام شده بود که رمان «عایشه» از سوی انتشاراتی « گیبسن اسکوئر» در بریتانیا منتشر می شود. « مارتین راینیا »، یکی از همکاران این انتشاراتی در این باره گفت: « دریک جامعه باز، باید امکان دسترسی آزادانه به ادبیات، بدون ترس، وجود داشته باشد؛ درغیر این صورت بازگشتی خواهد بود به ظلمت قرون وسطایی.»

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: