در تظاهرات نیویورک همگان علیه رژیم تهران سخن گفتند

23 Sep

در تظاهرات گسترده در نیویورک علیه احمدی
نژاد، همگان علیه حکومت ایران سخن گفتند
در تظاهرات گسترده ای که در نیویورک در برابر مقر سازمان ملل برگزار گردید، همه سخنرانان سیاست های سرکوبگرانه حکومت ایران علیه مردم آن کشور را محکوم دانستند و حضور محمود احمدی نژاد در همآیش سالیانه مجمع عمومی سازمان ملل را نکوهش کردند و خواستار آن شدند که جمهوری اسلامی ایران برنامه های اتمی خود را متوقف کند و از اخلال در روند صلح خاورمیانه دست بردارد.
هم زمان، هر دو نامزد ریاست جمهوری در ایالات متحده در مصاحبه های تلویزیونی تاکید کردند که باید از رسیدن حکومت ایران به بمب هسته ای جلوگیری شود. سناتور جان مک کین و سناتور باراک اوباما در مصاحبه های جداگانه بر این نکته انگشت گذاشتند که گزینه نظامی را برای خنثی کردن نقشه های حکومت ایران نباید از نظر دور داشت.
در تظاهراتی که روز گذشته (دوشنبه 22 سپتامبر 2008) در میدان داگ هامرشولد در مجاورت مقر سازمان ملل در نیویورک برگزار گردید، شخصیت های غیرسیاسی به سخنرانی پرداختند تا از هر گونه دخالت در امور مبارزات انتخاباتی جاری در ایالت متحده خودداری شود.
ولی سارا پیلین معاون سناتور مک کین در انتخابات ریاست جمهوری، که اجازه سخنرانی نیافته بود، نطق خود را انتشار داد که در آن حضور احمدی نژاد در سازمان ملل و سیاست های تجاوزکارانه رژیم ایران مورد نکوهش قرار گرفته است. پیلین خواهان مجازات احمدی نژاد و گسترش تحریمها علیه رژیم ایران گردید.
با آن که تلاش شده بود تظاهرات دیروز از هرگونه شبهه سیاست داخلی آمریکا به دور باشد (و از این رو از سخنرانی هیلاری کلینتون و سارا پیلین جلوگیری شد) برخی از تظاهر کنندگان شعارهائی علیه سخنان سازشکارانه سناتور اوباما در رابطه با حکومت ایران در دست داشتند و خواهان رای دادن به سناتور مک کین بودند.
بانو دالیا ایتسیک رئیس پارلمان اسرائیل یکی از سخنرانان اصلی تظاهرات نیویورک بود که اف.بی.آی (پلیس امنیت داخلی ایالات متحده) او را ناچار ساخته بود جلیقه ضد گلوله به تن کند.
با آن که این تظاهرات توسط سازمانهای یهودی ترتیب داده شده بود، گروههای بسیاری از بنیادهای آمریکائی غیریهودی نیز در آن شرکت داشتند. همچنین صدها نفر از ایرانیان نیویورک و شهرهای دیگر در این همآیش اعتراضی حضور یافتند.
همزمان، تظاهرات مشابهی از جانب ایرانیان در برابر شعبه سازمان ملل در واشنگتن برگزار شد و امروز نیز ساعتی پیش از آن که سخنرانی احمدی نژاد آغاز شود، چند سازمان ایرانی با اجازه پلیس نیویورک در میدان داگ هامرشولد به تظاهرات خواهند پرداخت.
دالیا ایتسیک در سخنرانی خود در همآیش روز گذشته نیویورک گفت: بمب اتمی که حکومت ایران برای تولید آن تلاش می کند، تنها به سوی اسرائیل نشانه گیری نمی شود، بلکه ممکن است این بمب شهرهای ریاض، پاریس، لندن و حتی نیویورک را نیز هدف قرار دهد.
رئیس پارلمان اسرائیل که غریو تائید و پشتیبانی از جانب شرکت کنندگان در تظاهرات سخنان او را همراهی می کرد، افزوده گفت: دنیای آزاد نباید در برابر این تهدیدها سکوت کند و لازم است به اقدامات مؤثری دست بزند که رژیم ایران را از راهی که در پیش گرفته باز دارد.
وی گفت: هنگامی که من تهدیدهای جمهوری اسلامی ایران را می شنوم، اردوگاههای مرگ آلمان نازی در نظرم مجسم می گردد و اطاقهای گاز را در برابر خود می بینم و آن دهشت و مرگ در برابر چشمانم مجسم می شود.
دکتر الی ویزل یکی از بازماندگان جنایات نازیها و دارنده جایزه صلح نوبل در سخنرانی خود گفت: ما از نمایندگان همه کشورها در سازمان ملل انتظار داریم لحظه ای که احمدی نژاد پشت تریبون قرار می گیرد، تالار مجمع عمومی سازمان ملل را به حال اعتراض ترک گویند و تنفر خود را نسبت به رژیم خون و سرکوب آشکار سازند.
الی ویزل رژیم ایران را متهم کرد که هولوکاست دیگری تدارک می بیند و با سازمانهای فتنه جوئی چون حماس که گیلعاد شلیط سرباز ربوده شده اسرائیلی را در اختیار دارد همکاری می کند.
الی ویزل خطاب به احمدی نژاد گفت: به خانه ات باز گرد. ما ترا این جا در آمریکا نمی خواهیم، هیچکس ترا نمی خواهد.
این بازمانده جنایات نازیها خواستار آن گردید که احمدی نژاد و جمهوری اسلامی ایران در یک دادگاه بین المللی مورد محاکمه قرار گیرند.
ناتان شرانسکی، مبارز یهودی در اتحاد شوروی، که بالاخره از زندان آن رژیم آزاد شد و پس از مهاجرت به اسرائیل به پست وزارت نیز رسید، در سخنرانی خود در تظاهرات نیویورگ گفت: هنگامی که ایالات متحده رئیس جمهوری رژیم اتحاد شوروی را «امپراطوری شرارت» نامید، ما که در زندان بودیم دریافتیم که عمر آن نظام سرکوبگر رو به پایان است. ولی شوربختانه امروز دائما باید به سران کشورها گوشزد کرد که رژیم کنونی در ایران، در شرارت و فتنه گری دست کمی از نظام سرکوبگر اتحاد جماهیر شوروی پیشین ندارد.
با آن که در جریان تظاهرات روز گذشته، شماری از شرکت کنندگان شعارهائی در دست داشتند که در آنها آمادگی سناتور اوباما برای گفتگو با حکومت ایران نکوهش شده بود، ولی خبرنگارانی که دو مصاحبه تلویزیونی جداگانه سناتور اوباما و سناتور مک کین را تماشا کردند می گویند که هر دوی آنها د برابر برنامه های اتمی رژیم ایران راهکارهای نسبتا مشابهی ارائه کردند.
سناتور اوباما گفت: اتمی شدن ایران امنیت اسرائیل و ایالات متحده را به طور یکسان به خطر می اندازد وباید از آن جلوگیری کرد. سناتور مک کین گفت: اگر ما مطمئن شویم حکومت ایران بمب اتمی دارد و اطلاعات دیگری نیز بدست آوریم، باید بلافاصله اقدام کنیم.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: