حمله به سوریه هشداری به رژیم تهران است؟

27 Oct

سایت فارسی وزارت خارجه اسرائیل
http://hamdami.com

عملیات چرخبالهای آمریکائی در خاک سـوریه
میتواند هشداری به همه کشورهای درگیرباشد؟

دولت سوریه از حمله چهار فروند هلیکوپتر نظامی ایالات متحده به یک نقطه مرزی آن کشور که هدف آن هلاکت گروهی از تروریستهای وابسته به “الجهاد العالمی” بود ابراز خشم کرد و ارتش آمریکا را به ارتکاب جنایات جنگی متهم ساخت و ادعا کرد که در جریان این حمله، تنها هشت نفر افراد غیر نظامی کشته شده اند که شماری از آنان زن و کودک بودند.

دولت سوریه امروز (دوشنبه 27 اکتبر 2008 – 6 آبانماه 1387) کاردار سفارت آمریکا در دمشق را برای شنیدن توضیحات فرا خواند و قصد دارد اعتراض نامه ای به دست او بسپارد. سوریه همچنین از دولت عراق خواستار شد این امر را مورد رسیدگی کامل قرار دهد تا در آینده از تکرار آن جلوگیری شود. دولت بغداد ابراز امیدواری کرد که این حادثه به روابط دو همسایه آسیبی نرساند.

مقامات آمریکائی اعلام داشتند که هدف این حمله نابود کردن عوامل تروریستی بوده و هنگامی که خود دولت سوریه برای جلوگیری از فعالیت آنها اقدامی نمی کند، نیروهای آمریکائی خود ناچار به عمل هستند. آنها می گویند: افرادی که مورد حمله قرار گرفتند کسانی هستند که ماموریت دارند جنگجویان اسلامی را که از آفریقا و برخی کشورهای خاورمیانه می آیند به داخل عراق بفرستند.

این اقدام بی سابقه ارتش آمریکا موجب دهشت سران دولت سوریه گردید که سال گذشته در همین روزها تاسیساتی نیز که در خاک آن کشور برای برپائی یک کوره اتمی بنا می شد هدف حمله هوائی قرار گرفت و ویران گردید.

سوریه در یک سال اخیر صحنه یک رشته رویدادهای امنیتی وخیم بوده و در حالی که سران آن می کوشند از انزوای بین المللی خارج شوند و به ایالات متحده نزدیک گردند، رئیس رکن اطلاعات ستاد ارتش اسرائیل روز گذشته (یک شنبه) آنها را متهم ساخت که زرادخانه نظامی خود را عملا در اختیار حزب الله لبنان قرار داده اند.

او حتی گفت: دولت حزب بعث سوریه که آینده خود را لرزان می بیند، برای حفظ موجودیت خویش، بیش از پیش به حزب الله لبنان اتکا می کند که خود عامل اجرای نیت های جمهوری اسلامی ایران در منطقه است و از تهران دستور می گیرد.

خاک سوریه در ظرف پنج سال گذشته و از هنگام آغاز جنگ در عراق، پایگاه گروههای ترور اسلامی بوده که به داخل عراق رخنه می کنند و به عملیات آدم کشی می پردازند. ایالات متحده در گذشته بارها به سوریه هشدار داده بود که مرزهای خود را ببندد و این رخنه یابی ها را متوقف کند.

در گزارشهای ماههای اخیر گفته شده بود که سوریه تا حدودی توانسته است جلوی این روند را بگیرد. ولی حمله چهار فروند چرخبال آمریکائی به نقطه مرزی نشان داده که این رخنه یابی همچنان ادامه دارد و ایالات متحده مصمم است به آن پایان بخشد.

یک سخنگوی سوری گفت: حتی اگر ایالات متحده اطلاعاتی در مورد فعالیت گروه الجهاد العالمی در خاک آن کشور دارد، باید آن را در اختیار سوریه بگذارد تا به اقدام لازم دست بزند. ولی مقامات آمریکائی این اعتراض را بی ارزش می دانند، زیرا به باور آنها سوریها خود دقیقا از این نوع فعالیتها آگاهی دارند و اگر می خواستند، می توانستند علیه آن اقدام کنند.

سربازان آمریکائی در عراق در هفته های اخیر علیه عوامل نفوذی حکومت ایران به عراق نیز به اقدامات شدیدتری دست زده اند و شمار بیشتری از آنان را بازداشت کرده اند.

تلاش ارتش آمریکا برای برقراری نظم در عراق به تدریج سودمند می افتد و از میزان عملیات تروریستی و انفجارهای انتحاری در ماههای اخیر به میزان چشم گیری کاسته شده است. آمریکائیان در مراحل نهائی تدوین پیمان همکاریهای امنیتی با عراق که خروج سربازان آمریکائی را امکان پذیر سازد، تلاش بیشتری می کنند آرامش و نظم در عراق برقرار گردد.

گرچه عملیات هلیکوپترهای تهاجمی ایالات متحده (توام با عملیات زمینی تکاوران آمریکائی که تنها چهار دقیقه ادامه یافت) یک رویداد محدود بود، ولی می تواند هشداری نسبت به ادامه سیاستهای سوریه و حکومت ایران در عراق باشد.

مقامات دولت تهران در گذشته نزدیک چند بار از پرواز هواپیماها و هلیکوپترهای آمریکائی مستقر در عراق در حریم هوائی ایران سخن گفته اند. ولی حتی اگر آنها به عملیاتی نیز در نقطه مرزی ایران دست زده باشند، مقامات دولت تهران صلاح دانسته اند آن را پرده پوشی کنند.

با آن که سوریه با اسرائیل وارد گفتگوهای غیرمستقیم صلح شده، ایالات متحده هنوز آن رژیم را عضو محور شرارت می داند و خواهان قطع همکاری ها سوریه با حزب الله لبنان و جمهوری اسلامی ایران و پایان بخشیدن به دخالتهای فتنه گرانه آن کشور در لبنان است.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: