زمستان امسال بر مردم ایران چه خواهد گذشت؟

17 Nov

سایت عصرایران: بر اساس پیش بینی اخیرآژانس بین المللی انرژی، قیمت نفت در سال آینده سی دلار از پیش بینی اولیه ارزانتر خواهد بود.

آژانس بین المللی انرژی با کاهش تخمین پیشین خود می گوید تقاضای جهانی برای نفت در سال جاری تنها 0.1 درصد رشد داشته و به 86 میلیون و 200 هزار بشکه در روز (پایین ترین رقم طی23 سال اخیر) رسیده است.

علت این کاهش، برآورد افت قابل ملاحظه تقاضا برای نفت و نیز بحران مالی جهان ذكر شده است.این آژانس همچنین در گزارش ماهانه خود پیش بینی کرده که مصرف کنندگان آمریکایی در سال آینده نیز انگیزه ای به مصرف بنزین یا خرید خودروهای پرمصرف نخواهند داشت.

در نتیجه، امید نمی رود با وجود کاهش قیمت بنزین، تقاضا برای نفت در آمریکا جهش قابل ملاحظه ای پیدا کند.

آژانس می افزاید که بازار نفت بدلیل روشن نبودن اثرات بحران مالی، میزان کند شدن رشد چین و مقاومت برخی از اعضای اوپک برای کاهش بیشتر تولید در مسیر نامعینی حرکت می کند.

این در حالی است كه كارشناسان و مسئولان اقتصادی كشورمان پیش بینی کرده اند قیمت نفت در سال آینده باید حدود بشکه ای 60 دلار باشد تا با مشكل كسری بودجه مواجه نشویم.

با افت بهای نفت خام اپك به زیر 50 دلار برخی از نمایندگان مجلس نیز پیشنهاد داده اند در بودجه سال آینده، قیمت نفت بشکه ای چهل تا پنجاه دلار پیش بینی شود. این در حالی است که كاهش بهای نفت خام اوپک همچنان ادامه دارد و با توجه به بحران مالی جهانی دورنمای امیدوار كننده ای -دستکم در کوتاه مدت – از افزایش قیمت نفت پیش بینی نمی شود.

بنابراین علاوه بر مشكل كسری بودجه ،در صورت تداوم كاهش بهای نفت ،سرمایه گذاری جدید برای توسعه میدان های نفتی نیز با مشكل اساسی روبرو خواهد بود.این در حالی است كه ایران علاوه بر این موانع با مشكل تحریم ها نیز روبرو است.

سوز سرما

اما مشكل بسیار مهم تری نیز (به تبع مشكلات بر شمرده فوق) در كمین شهروندان ایرانی است و آن معضل” افت فشار گاز شهری” است.

با توجه به رسیدن فصل سرما و افزایش مصرف مشتركین خانگی،تامین گاز مصرفی مورد نیاز نیروگاه های حرارتی برای تولید برق با مشكل مواجه می شود.

با توجه به افزایش مصرف گاز در زمستان و نیز دورنمای كاهش تولید و سرمایه گذاری در بخش نفت،می توان از هم اكنون پیش بینی كرد كه علی رغم اینكه بر روی دریایی از نفت و گاز(به ویژه گاز )قرار داریم،امسال نیز همچون سال گذشته با مشكل كمبود گاز(به ویژه در استان های سرد و پر مصرف)مواجه خواهیم بود.

حال سوال اصلی این است كه آیا این پیش بینی ها از سوی مسئولان امور به درستی انجام پذیرفته است و یا اینكه همچون سال گذشته باید منتظر باشیم تا در زمستان خبر مرگ برخی از هموطنانمان در اثر سرما در برخی از استان های سرد خیز كشورمان را بشنویم و تاسف بخوریم؟

مسئولان هنوز (با توجه به كاهش بهای نفت و تبعات ذكر شده مترتب بر آن )به صراحت اعلام نكرده اند كه آیا زمستان امسال مشكل پارسال را خواهیم داشت یا اینكه با توجه به تجربه سال گذشته این مسئولان،( در فاصله یك سال گذشته) برنامه ریزی های لازم را انجام داده اند تا در سوز سرمای زمستان ،هموطنان شمالی به جان چوب جنگل ها نیفتند و هموطنان ساكن شهر دنبال چراغ نفتی یا دیگر وسایل حرارتی غیر گازی نباشند؟

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: