یک هفته با نقض حقوق بشر در ایران

22 Apr

فعالان حقوق بشر در ایران

هفته چهارم: یک هفته با نقض حقوق بشر در ایران

هفته ی پایانی فروردین ماه همراه با صدور حکم‌های سنگین زندان و شکستن چند حکم سنگین زندان همراه بود. از خبرسازترین موارد نقض حقوق بشر در ایران حکم سنگین 8 سال زندان رکسانا صابری و در پی آن نامه‌ی محمود احمدی نژاد به قوه‌ی قضاییه مبنی بر رعایت «عدالت» در مورد وی و حسین درخشان بود. هم‌چنین احتمال اجرای حکم دل‌آرا دارابی نوجوانی که در سن 17 ساله‌گی به اتهام قتل محکوم به اعدام شده بود، واکنش‌های اعتراضی مختلفی را برانگیخت. شکستن حکم اعدام سه زندانی سیاسی عقدیتی نیز از دیگر خبرهای مهم این هفته بود.

در روز 22 فرودین ماه سازمان‌های بین‌المللی در طی نامه‌یی به محمود احمدی‌نژاد خواستار آزادی عالیه اقدام دوست شدند. آن‌ها در این نامه آورده‌اند؛ « ما به شدت به دستگیری‌ها، بازداشت‌ها و محاکمه‌ی همه‌ی مدافعان حقوق بشر معترض هستیم. دستگیری و محاکمه‌ی مستمر مدافعان حقوق بشر که به طور مسالمت‌آمیز خواستار آزادی بیان هستند با تعهدها و الزام‌های ایران در قوانین بین المللی مغایرت دارد.» در خبری دیگر علیرضا فیروزی از اعضای مجموعه فعالان حقوق‌بشر در ایران با پرونده‌ی جدیدی مبنی بر وبلاگ‌نویسی‌اش روبه‌رو شد. هم‌چنین هاله هوشمندی از زندانیان بهایی شیراز که از اسفند ماه گذشته در زندان به سر می‌برد، طبق گزارش‌های منتشر شده در وضعیت وخیم جسمی به سر می‌برد. در این روز حکم اعدام هیوا بوتیمار روزنامه‌نگاری که به به اعدام محکوم شده بود، شکست. وی به اتهام « محاربه و اقدام علیه امنیت کشور» به اعدام محکوک شده بود.

در این روز ۳ دانش‌جوی دانش‌گاه صنعتی نوشیروانی بابل دست به اعتصاب غذای نامحدود در صحن دانش‌گاه زدند. صدها دانش‌جوی دانش‌گاه صنعتی بابل نیز در اعتراض به فشارهای وارده از سوی دولت احمدی نژاد بر جنبش دانش‌جویی دست به تحصن زدند. در خبری دیگر صالح ملاعباسی و محرم کامرانی از فعالین مدنی آذربایجانی در اهر به دادگاه انقلاب این شهر احضار شدند. این دو پیش‌تر در فروردین ۸۵ با قید وثیقه از زندان آزاد شده بودند. در خبری دیگر صادق محصولی وزیر کشور بر لزوم تشدید طرح امنیت اجتماعی تاکید کرد. و بالاخره این‌که رورناک صفارزاده پس گذراندن بیش از 15 ماه بازداشت به 6 سال زندان محکوم شد. وی از اتهام محاربه تبرئه شد. خانم سرور سروریان یکی از شهروندان بهایی ظهر این روز در منزل شخصی خود توسط نیروهای امنیتی در شهر همدان بازداشت شد.

روز 23 فرودین در خبری عجیب هیات بدوی رسیده‌گی به تخلفات اداره‌ی آموزش وپرورش کردستان، یکی از معلمان مقطع ابتدایی سنندج را به ٣ سال تبعید محکوم کرد. جمال خوال به اتهام شرکت در تجمع و تحصن فرهنگیان در اردیبهشت ماه ٨٧ به سمنان تبعید شده است. هم‌چنین در بوشهر از آغاز بهار ۸۸ با بی‌کاری کارگران کارخانه‌هایی چون ایران صدرا، رنگ‌سازی، ریسنده‌گی و بافنده‌گی اعتمادیه و پلیمر همراه شد. تحصن و اعتصاب غذا دانش‌جویان دانش‌گاه بابل نیز روز دوم خود را سپری کرد. بیش از ۸۰۰ تن از دانش‌جویان در این اعتصاب غذا شرکت کرده و غذای خود را به بهزیستی اهدا کردند و سینی‌های خالی را از سلف دانش‌گاه تا دفتر معاونت دانش‌جویی فرهنگی دکتر امینی راد چیدند. دانش جویان دانش‌گاه آزاد تبریز نیز به خاطر اتفاق روز گذشته‌ی دانش‌گاه که منجر به کشته و زخی شدن چندین دانش شده بود در این روز تحصن کردند. روز قبل بر اثر بی احتیاطی و تصادف یک دستگاه مینی بوس که حامل دانش‌جویان دختر دانش‌گاه آزاد تبریز بود چند تن از دانش‌جویان دختر کشته و زخمی شدند. وزارت ارشاد اسلامی که از مجریان فیلترینگ در کشور است طی بیانه‌یی تحریم اتنتخابات از طرف سایت‌های اینترنتی را تخلف دانست. مختار همیلی شهروند سنندجی در این روز پس از برگزاری جلسه‌ی دادگاه انقلاب سنندج، با وثیقه­ی 40 ملیون تومانی از زندان آزاد شد. دیگر این‌که ارسلان صادقی ، حسین سرشومی و بهمن خدادادی از دانش‌جویان بازداشتی دانش‌گاه اصفهان با قرار وثیقه های ۵۰ میلیون تومانی از زندان آزاد شدند. در آخرین خبر این روز صالح نیك بخت وکیل حبیب الله لطیفی با اظهار نگرانی در ارتباط با احتمال اجرای حكم اعدام این دانش‌جوی كرد، حكم صادره را غیر قانونی خواند.

در روز 24 فروردین ماه کیته‌ی فیلترینگ بخش‌نامه‌ی را خطاب به سایت‌های خبری منتشر کرد. این دبیرخانه در این اطلاعيه‌ برخی موارد ممنوع فعاليت‌هاي انتخاباتي پاي‌گاه‌هاي اينترنتي را اعلام کرده بود. سومین روز تحصن دانش‌جویان دانش‌گاه بابل با ضرب و شتم آنان همراه شد. دانش‌جویان متحصن که شب گذشته را در خواب‌گاه دانش‌گاه به سر بردند به هنگام ورود به دانش‌گاه توسط نیروهای لباس شخصی و حراست مورد ضرب و شتم قرار گرفتند. در خبری دیگر جمعی از کارگران کارخانه‌ی صدرا بوشهر در اعتراض به عدم اجرای دستور رئیس جمهور مبنی بر بازگشت به کار مجدد آن‌ها در مقابل مجلس تجمع کردند. و در آخرین خبر امروز پروین اردلان که طبق رای دادگاه بدوی به اتهام اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت کشور و اخلال در نظم عمومی و تمرد در مقابل پلیس به دو سال حبس و تعلیق آن به مدت سه سال محکوم شده بود. با اعتراض وی و وکلای‌اش به دادگاه تجدید نظر از اتهام نخست تبرئه و به اتهام اخلال در نظم عمومی و تمرد در مقابل پلیس، به یک سال و تعلیق آن به مدت سه سال محکوم شد. کارگران اخراجی لوله سازی اهواز نیز در این روز اقدام به راه‌پیمایی در سطح این شهر کردند. کارگران اخراجی لوله سازی اهواز که بالغ بر دو هزار تن اعلام شده اند خواست خود را بازگشت به کار و تامین امنیت شعلی و حقوقی خود اعلام کرده‌اند. حدود ۱۶۰ کارگر کارخانه نخ البرز هم از کار اخراج شده‌اند و بالاخره این‌که در پی تلاش‌های فعالان صنفی، حمایت گسترده‌ی افکار عمومی و مدافعان حقوق بشر در سراسر دنیا، نماینده‌گان کرد مجلس شورای اسلامی نیز با ارسال نامه‌یی به ریاست این قوه خواستار توقف حکم فرزاد کمانگر و بررسی مجدد آن شدند.

سه‌شنبه 25 فروردین ماه با خبر افزایش فشارهای مسئولان و حفاظت زندان اوین بر روی دکتر حسام فیروزی فعال حقوق‌بشر که هم‌اکنون در زندان به سر می‌برد، همراه شد. بر طبق گزارش‌ها دکتر فیروزی مورد بازجویی‌های مدام هر روزه قرار گرفته بود. اما در این روز اعدام دو شهروند کرد دیگر نیز لغو شد. حکم اعدام انور حسین‌پناهی و ارسلان اولیایی توسط شعبه‌ی ۴ دادگاه تجدید نظر استان کردستان لغو شد. كاركنان قراردادي سازمان امور مالياتي كشور كه نسبت به عدم افزايش دست‌مزد در قراردادهاي سال جديد و هم‌چنين عدم تمديد برخي قراردادها، اعتراض داشتند، در این روز دست به تجمع زدند. در خبری دیگر یک زندانی متهم به قتل پس از چهار سال تحمل حبس، در شهر اهر اعدام شد. علیرضا همتی در حیاط کلانتری 11 اهر واقع در جنب این زندان به دار آویخته شد. دیگر این‌که علی نجاتی رییس هیات مدیره‌ی سندیکای کارگران شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت تپه با سپردن کفالت از زندان دزفول شد. اما در همین روز 5 تن از کارگان همین شرکت به یک‌سال حبس محکوم شدند. جلیل احمدی، فریدون نیکو فر،علی نجاتی، قربان علیپور و محمد حیدری مهر به یک سال حبس محکوم شدند. در حکم صادره 6 ماه از محکومیت جلیل احمدی ، فریدون نیکو فر،علی نجاتی، قربان علیپورو 8 ماه از محکومیت محمد حیدری مهر به مدت 5 سال تعلیق شده است. کارگران نامبرده به مدت سه سال نیز از حضور در کلیه‌ی فعالیت‌های کارگری وانتخابات صنفی کارگران محروم شدند. و در دیگر خبر از این کارخانه علی گردالی نیز به اداره‌ی اطلاعات احضار شد. ۲۵۰ کارگر کارخانه تاژ و ۲۵۰ کارگر کارخانه تولی پرس قزوین نیز از کار اخراج شده‌اند. هم‌چنین صالح کهندل از زندانیان سیاسی زندان رجایی‌شهر کرج که در تاریخ ۲۸ اسفند به سلول انفرادی ۲۰۹ زندان اوین منتقل شده در وضعبت نامعلومی به سر می‌برد. و در خبر آخر وزارت ارشاد و فرهنگ اسلامی در این روز از لغو پروانه‌ی انتشار 6 نشریه در استان یزد برای همیشه خبر داد. ماه‌نامه‌های ارمغان اشکذر، ارمغان يزد، رهاورد بافق، راه سبز ابرکوه و هفته نامه‌های قرار و خط نو و سبز نشریاتی هستند که مجوز نشر آن‌ها باطل شده است.

در 26 فروردین ماه در حالی که دانش جویان دانش‌گاه بابل پنجمین روز اعتصاب و تحصن خود را سپری می‌کردند، گروهی از دام‌داران در مقابل وزارت بازرگانی دست به تجمع اعتراضی زدند. نماينده‌گان دامداران سراسر کشور در اعتراض به صدور مجوزهاي بي‌مورد براي واردات شيرخشک، از سوي وزارت بازرگانی دست به این تجمع زده بودند. در این روز دادگاه سه فعال زن نیز تشکیل شد. دادگاه ناهید کشاورز، محبوبه حسین زاده و سارا ایمانیان در شعبه‌ی 28 دادگاه انقلاب تشکیل شد. هر سه آن‌ها در 13 فروردین 1386 هنگام جمع‌آوری امضا در پارک لاله بازداشت شده بودند. در دیگر خبر رامین صادقی اصل، فعال مدنی آذربایجانی عمومی زندان اردبیل منتقل شده است. بر اساس اخبار منتشر شده وی در زمان بازداشت تحت شکنجه‌های شدید قرار دادشت. هم‌چنین علی نظری نماینده مجلس ششم از زندان آزاد شد. وی به اتهام اقدام علیه امنیت ملی مدت ۶۴ روز در بند ۲۰۹ اوین بازداشت بود و با قرار وثیقه‌ی ۱۵۰ میلیون تومانی از زندان آزاد شد. مشفق سمندری از شهروندان بهایی نیز در این روز بعد از تفتیش منزل‌اش بازداشت و روانه ی زندان شد. و در آخرین خبر امروز از بلاتکلیفی مرتضی حمیدی زندانی بهایی در شهر سمنان حکایت دارد. او از اسفندماه گذشته در زندان به سر می‌برد.

در 27 فروردین در حالی که حکم زندان کیوانی صمیمی به جزای نقدی تبدیل شد، محمد پورعبدالله دوباره از زندان قزل‌حصار به بند 209 زندان اوین منتقل شد. این انتقال، پس از آن صورت گرفت که وی، در جلسه‌ی بازپرسی خود در دادگاه، حاضر به پذیرش اتهامات وارده نشد. مسئولان دادگاه انقلاب به خانواده وی گفته‌اند «از آن‌جایی که پورعبدالله، برگه‌ی اتهامات خود را امضا نکرده، باز هم به سلول انفرادی انتقال می‌یابد، تا دوباره مورد بازجویی قرار گیرد.» در دیگر اتفاق این روز تاخير دو ماهه در پرداخت مطالبات مرکز کاهش آسيب اعتياد و سرپناه زنان بي‌خانمان شهر ري از سوي معاونت پيش‌گيري بهزيستي استان تهران، هفت زن ساکن در اين خواب‌گاه را در يکي از سردترين شب‌هاي فروردين ماه، آواره‌ی خيابان کرد. اما در پی ادامه‌ی فشارها بر دانش‌جویان تربیت معلم تهران و در راستای ایجاد محدودیت بیش‌تر بر دانش‌جویان، صدرا بلوکی از دانش‌جویان این دانش‌گاه به کمیته‌ی انضباطی احضار شد. فایق فیاض به اتهام هم‌کاری با یکی از احزاب مخالف نظام، از طرف دادگاه انقلاب این شهر به یک سال حبس محکوم شد، که 4 ماه از آن تعزیری و 8 ماه دیگر به مدت 2 سال به تعلیق در آمده است. مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در این روز از بازداشت‌های گسترده در سیستان و بلوچستان خبر داد. اسد وفایی فعال مذهبی بلوچ که پیش‌تر در اواخر سال گذشته در شهر کرج بازداشت و پس از مدتی آزاد شده بود، هفته‌ی جاری توسط نیروهای امنیتی زاهدان بازداشت و به نقطه‌ی نامعلومی منتقل شد. در چابهار، احسان امید کهنشوری نوجوان بلوچ، دیگر فرد بازداشت شده به دست نیروهای امنیتی است. هم‌چنین امیر وفایی، دیگر شهروند بلوچ ساکن چابهار نیز به دست نیروهای امنیتی بازداشت شد. محمد عمر بلوچ و تنی دیگر از معترضان تخریب مدرسه دینی عظیم آباد نیز کماکان و بلاتکلیف در بازداشت به سر می‌برند. در خبر منتشر شده‌ی دیگری هاله هوشمندی، کیوان کرمی، فرهام معصومی و افشین احسنیان که طی دو ماه اخیر توسط اداره‌ی ‌اطلاعات شیراز دستگیر و در بازداشت‌گاه پلاک 100 به سر می‌برند؛ به استناد نامه‌ی دادستان کل استان فارس باید در فروردین ماه سال جاری به قید وثیقه آزاد می‌شدند، اما ممانعت بازپرس پرونده از صدور حکم آزادی ایشان، موجب شده که این چهار نفر تا کنون در بازداشت باشند. در ادامه‌ی فشارها بر روی شهروندان بهایی 10 تن از اینان در مشهد به ستاد خبری وزارت اطلاعات احضار شدند. و در آخر این‌که مهدی جلیل‌خانی وبلاگ‌نویس به خاطر مطالب وبلاگ‌اش به اداره‌ی اطلاعات زنجان احضار و مورد بازجویی قرار گرفت.

در 28 فروردین ماه در حالی که اعتراض‌ها نسبت به احتمال اجرای حکم دل‌آرا دارابی افزایش می‌یافت و مجموعه فعالان حقوق‌بشر در ایرن طی اطلاعیه‌یی خواستار توقف حکم او شد، عباس پالیزدار که در زندان رجایی‌شهر از ناراحتی قبلی رنج می‌برد و در طی دو هفته‌ی گذشته دو بار دچار ایست قلبی شده، یک ماه دیگر قرار بازداشت‌اش تایید شد. در این روز اتحادیه‌ی دانش‌جویان اروپا خواهان آزادی دانش‌جویان زندانی در ایران شد. در قسمتی از این بیانیه آمده: « اتحاديه‌ی دانشجويان اروپا خواهان آزادي فوري و بدون قيد و شرط دانش‌جويانی است كه تنها به دليل بیان مسالمت آميز ديدگاه‌هاي‌شان و اجراي حق خود مبني بر آزادي تجمع‌ها در بازداشت به سر مي‌برند. آن‌ها بايد خیلی سریع اجازه‌ يابند كه به سر كلاس‌هاي خود بازگردند. نگرانی از تداوم بازداشت دو شهروند مسیحی که بیش از شش هفته است در زندان هستند افزایش یافت. مریم رستم‌پور و مرضیه امیری‌زاده ، متهم‌اند که گویا امنیت ملی را به خطر انداخته و در اجتماعات غیر قانونی شرکت کرده‌اند. و آخر این‌که سامان رسول پور روزنامه نگار به اتهام تبلیغ علیه نظام و تشویش اذهان عمومی از طریق مصاحبه با رسانه های خارجی در شعبه یکم دادگاه انقلاب مهاباد به یک سال زندان تعزیری محکوم شد.

در 29 فرودین ماه نود کارگر از اعضای کمیته‌ی هماهنگی کارگران ایران بازداشت شدند. این کارگران قصد داشتند در مورد مراسم اول ماه مه امسال نیز با یک‌دیگر گفت‌وگو کنند. فشار بر روی زندانیان رجایی‌شهر نیز بسیار افزایش یافته است. بر اساس اخبار منتشره مسئولان زندان رجایی‌شهر همه‌ی زندانيان سياسی و غير سياسی را در قسمت هواخوری زندان به اجبار ساعت‌ها در هوای سرد نگه داشته‌اند. در حالی‌که مارينوس رستمي از دراويش سلسله نعمت اللهي گنابادي توسط مأمورين اطلاعات نيروي انتظامي كرج احضار شد، ابراهیم نوری دانش آموز ۱۷ ساله‌ی آذربایجانی در اهر به تحمل ده ماه حبس تعلیقی به مدت پنج سال محكوم شد. هم‌چنین در این روز رکسانا صابری خبرنگار ایرانی ـ آمریکایی به اتهام جاسوسی به 8 سال زندان محکوم شد. كارگران كارخانه‌ی كشت و صنعت شمال نیز در اعتراض به اخراج هم‌كاران خود از سوي مديريت، تجمع كردند. اين تجمع اعتراضي پس از آن برگزار شد كه مديريت كارخانه كشت و صنعت شمال از در اطلاعيه‌یي، از اخراج ۲۰۰ تا پايان ماه جاري خبرداده بود. شرکت “اویک” که عملیات اجرایی ساخت پالایش‌گاه گاز در فازهای ۹ و ۱۰ میدان پارس جنوبی را بر عهده دارد، ۳۰۰ کارگر فنی و قراردادی خود را اخراج کرده است. این در حالی است که هنوز یک سال به اتمام پروژه باقی است. هم‌چنین در این روز از وضعیت بحرانی متین ارجان زندانی سیاسی در زندان اوین خبر داده شد. علی‌رغم این‌که وی دچار ایست قلبی شده است، پزشکان زندان اوین از درمان جدی وی سرباز زده‌اند. این در حالی است که بر اثر این ایست قلبی طرف چپ بدن وی لمس شده است. امیر خ ۲۴ ساله نیز به جرم قتل در زندان عادل آباد شیراز به دار آویخته شد . و در آخر این‌که علیرضا فیروزی بعد از دو هفته با تودیع وثیقه‌ی 50 میلیونی از زندان زنجان آزاد شد.

در روز 30‌ام فرودین ماه در حالی که مسیح علی‌نژاد روزنامه‌نگار که به تازه‌گی به ایران بازگشته ممنوع الخروج شد، قرار بازداشت مهسا نادری تمدید شد. این دانش جوی زندانی 2 ماه دیگر باید در بند 209 زندان اوین بماند. هم‌چنین در این روز اجرای حکم دل‌آرا دارابی برای مدتی برای بررسی بیش‌تر متوقف شد. 73 نفر از اعضای کمیته‌ی هم‌آهنگی کارگران ایران نیز از زندان آزاد شدند. در حالی‌که معاون دادستان تهران مجازات عوامل اصلی سایت‌های مستهجن بازداشت شده را اعدام دانست و اتهام آنان را افساد فی‌الارض دانست، احمدی‌نژاد گفت «بايد با ابتکار عمل اراذل و اوباش را از کل جامعه جدا کنيم و با سپردن کارهايی مثل کار در معادن و کوير تلاش کنيم تا اين افراد آدم شوند.» دیگر این‌که سخن‌گوی قوه‌ی قضاییه خواستار برخورد با سایت‌هایی شد که به زعم وی فرقه‌ی «ضاله‌ی بهاییت» را تبلیغ می‌کنند. دیگر این‌که حدود ۲۰ نفر از کارکنان اداره‌ی کل آموزش فنی و حرفه‌یی استان تهران در اعتراض به اخراج خود در مقابل سازمان مرکزی آموزش فنی و حرفه‌یی کشور دست به تجمع زدند. این افراد از اخراج حدود ۲۳۰ نفر از کارکنان در استان تهران و سه هزار نفر در سراسر کشور خبر داده‌اند. و در خبر دگر در این روز داریم که صدها تن از دانش‌جویان دانش‌گاه بوعلی سینا همدان در اعتراض به وضعیت نا مناسب غذا،اعتصاب غذا کردند.

آخرین روز فررودین ماه 1388 با آغاز اعتصاب غذای یوسف رحمانی‌پور در زندان مرکزی سنندج همراه بود. اما در خبر تلخی دیگر 12 تن از کارگران معدن ذغال سنگ باب نیزو زرند دراثر انفجار گاز متان کشته شدند. احکام سه دانش‌جوي دانش‌گاه صنعتي اصفهان نیز در این روز از سوي کميته‌ی انضباطي اين دانش‌گاه صادر شد «محمد کاظمي» و «نيما فرازمند» به يک ترم تعليق از تحصيل و «حميدرضا پورسليمي» نيز به اخطار کتبي و درج در پرونده محکوم شدند. هم‌چنین در خبر دانش‌جویی دیگر در پی ورود نیروی انتظامی به دانش‌گاه تربیت معلم و ضرب و شتم یکی از دانش‌جویان، ظهر این روز دانش‌جویان دانش‌گاه تربیت معلم تجمع اعتراضی برگزار کردند. دیگر این‌که چهار جوان اهل مهاباد كه بهمن ماه سال گذشته توسط نیروهای امنیتی در روستاهای محل اقامت خود دستگیر شدند، در دادگاه بدوی به حبس های طویل المدت محكوم شدند. بر این اساس ‌‌‌‌‌ ‌وهاب فتاحی، قادر قنده و هیوا پورمند هر كدام به شش سال زندان و حسین بنگینی به یك سال حبس محكوم شده است. اتهام این شهروندان “محاربه از طریق عضویت” در یكی از احزاب اپوزسیون فعال در كردستان عنوان شده است. و در خبر دیگر قرار بازداشت خانم نبوی به مدت دو ماه دیگر تمدید شد. خانم نبوی روز چهارشنبه 19 فروردین ماه با یورش مامورین وزارت اطلاعات به محل کارش دستگیر شد. وی هم‌اکنون در سلول‌های انفرادی زندان مرکزی سمنان که در دست وزارت اطلاعات است، زندانی است. و بالاخره یک اعدام دیگر؛ حبیب باقریان به جرم تجاوز به عنف به دار آویخته شد.

فروردین ماه در حالی به پایان رسید که بسیاری از زندانیان عقیدتی و سیاسی هم‌چنان در وضعیت بسیار نامناسب بهداشتی و پزشکی در زندان به سر می‌برند. بسیاری از این زندانیان هم‌چون منصور اسانلو، عباس خرسندی، محمد صدیق کبودوند، عباس پالیزدار و… از بیماری رنج می‌برند و نیاز مبرم به درمان پزشکی دارند. هم‌چنین 9 دانش جوی دانش‌گاه امیرکبیر در بی‌خبری مطلق هم‌چنان در سلول‌های زندان اوین به سر می‌برند.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: