گرانی و تورم در ایران؛ قیمت ميوه دو برابر شده است

8 May

رئيس اتحاديه ميوه وتره‌بار تهران با اعلام افزايش50 درصدي قيمت ميوه در بازارهاي تهران، گفت: اتحاديه و وزارت بازرگاني از ماه‌ها پيش افزايش قيمت ميوه را در اين زمان پيش‌بيني كرده بودند اما براي جلوگيري از اين موج گراني كاري انجام نشد.

مهاجران در گفتگو با خبرنگار ايلنا، افزود: عدم سوء استفاده دلالان و واسطه‌ها از عمده دلايل رسانه‌اي نشدن پيش‌بيني افزايش قيمت ميوه در اين فصل بود.

وي با تشريح دلايل گران شدن ميوه، گفت: خالي شدن انبارها از ميوه‌هاي داخلي و خارجي به دليل عرضه آنها در شب عيد و تعطيلات نوروز از اصلي‌ترين عوامل افزايش قيمت ميوه در بازار تهران است.

مهاجران در پاسخ به اين سؤال كه چرا وزارت بازرگاني با اينكه از افزايش قيمت ميوه آگاهي داشته در اين مورد اقدامي نكرده است، سعي در توجيه‌پذير جلوه دادن عملكرد وزارت بازرگاني داشت.

رئيس اتحاديه ميوه وتره بار تهران گفت: برخي از ميوه‌هايي كه با تعرفه صفر در شب عيد وارد شده بود، در انبارها دپو شد و الان كه تعرفه بالا رفته است، با قيمت دوبرابر در بازار فروخته مي‌شود.

مهاجران، سرمازدگي ميوه‌هاي نوبرانه را از عوامل افزايش قيمت اين نوع ميوه‌ها دانست.

ميوه هايي كه نرخ آنها دوبرابر شده است

رئيس اتحاديه ميوه وتره‌بار تهران از افزايش دوبرابري قيمت پرتقال، سيب درختي، زردآلو، نارنگي، موز، توت فرنگي و گوجه درختي نسبت به سال گذشته خبر داد و گفت: گوجه درختي شهريار كه همه ساله كمترين قيمت را داشته است امسال دچار سرمازدگي شده است و توت فرنگي گنبد نيز به سرنوست گوجه درختي شهريار مبتلا شده است.

در حال حاضر گوجه درختي ساوه، گرمسار و قم به بازار عرضه شده كه به دليل هرينه‌هاي حمل و نقل و هزينه‌هاي جانبي ديگر با قيمت دو برابر به فروش مي‌رسد.

زردآلو نيز در حال حاضر با قيمت بالاي 4 هزار تومان در عمده فروشي به فروش مي‌رسد.

وي قيمت پرتقال را در بازار 1500 تومان اعلام كرد كه در مقايسه با شب عيد حدود 800 تومان افزايش قيمت داشته است.

به گفته مهاجران در بازار عمده‌فروشي، سيب درختي 1500 تومان، نارنگي 1400 تومان، موز 1500 تومان كيوي 1600 تومان به فروش مي‌رسد كه نسبت به شب عيد با افزايش قيمت دوبرابري مواجه شده‌اند.

وي از افزايش قيمت مجدد ميوه‌ها در آينده‌اي نزديك خبر داد و گفت: درصورت توزيع نشدن كافي ميوه در بازار احتمال افزاليش قيمت ميوه وجود دارد.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: