سرکوب و اعدام در ایران؛ درخواست برای اقدام فوری شورای امنیت

29 Jan

به گزارش رادیو فرانسه، کشورهای اروپایی، آمریکا و سازمان عفو بین المللی، اعدام دو نفر از معترضان در ایران را بشدت محکوم کردند.

بیل بورتون، سخنگوی کاخ سفید روز پنجشنبه هشتم بهمن گفت: “آمریکا این اعدامهای ناموجه را بشدت محکوم میکند… اعدام زندانیان سیاسی که خواهان حقوق شناخته ای بشری خود هستند مشروعیت و احترام مورد انتظار برای جمهوری اسلامی ایران را بدنبال نخواهد داشت. این امر فقط موجب انزوای بیشتر حکومت ایران از مردم این کشور و بقیه دنیا خواهد شد.”

همچنین 121نفر از اعضای پارلمان اروپا، با امضای بیانیه ای، ضمن حمایت از مخالفان در ایران، از شورای امنیت سازمان ملل، شورای اروپا و اتحادیه اروپا خواستند تا اقداماتی فوری برای آزادی زندانیان سیاسی در ایران انجام دهند و از سرکوب معترضین در این کشور جلوگیری کنند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، بیانیه مذکور به ابتکار عضو انگلیسی محافظه کار پارلمان اروپا، “نایجل اوانس” تهیه شده و چند ساعت پس از بدار آویخته شدن این دو جوان ایرانی منتشر گردید.

در یک واکنش دیگر، داوید میلیبند، وزیر خارجه بریتانیا درباره اعدامهای دیروز در ایران گفت این اعدامها ادعای ایران در مورد رعایت حقوق بشر، عدالت و ارزشهای دمکراتیک را تضعیف می کند.

وی این اعدام ها را تلاشی برای خاموش کردن مخالفان سیاسی در ایران توصیف کرد که بقول وی با “انگیزه سیاسی” صورت می گیرد.

سازمان عفو بین الملل و کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران هم در واکنشهای جداگانه اعدامهای دیروز در ایران را محکوم کردند.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: