هشدار عفو بین‌الملل در باره ادامه اعدام‌ معترضان

5 Feb

سحام نیوز: سازمان عفو بین‌الملل با انتشار بیانیه‌ای، از مقام‌های جمهوری اسلامی خواست اجرای حکم ۹ نفری که به اتهام «محاربه» به اعدام محکوم شده‌اند را متوقف کنند.

ابراهیم رئیسی، معاون اول قوه قضائیه از اعدام قریب‌الوقوع ۹ تن از بازداشت‌شدگان حوادث پس از انتخابات به اتهام «محاربه» خبر داده است.

رئیسی گفته که این افراد در جریان «آشوب‌های اخیر» دستگیر شده‌اند و «هر کدام به یکی از جریان‌های ضد انقلاب مرتبط بوده و با انگیزه نفاق و براندازی نظام در اغتشاشات حضور یافته‌اند.»

قوه قضائیه ایران، پنجشنبه هفته گذشته، محمدرضا علی‌زمانی و آرش رحمانی را به اتهام «محاربه» از طریق شرکت در ناآرامی‌های پس از انتخابات اعدام کرد.

دادسرای تهران، ۱۶ تن از بازداشت‌شدگان حوادث پس از انتخابات را به «محاربه» متهم کرده که برای ۱۱ تن از آنها حکم اعدام صادر شده است.

عفو بین‌الملل در این بیانیه نوشته است که مقام‌های ایران قصد دارند این ۹ نفر را پیش از فرارسیدن سالگرد انقلاب ایران در ۲۲ بهمن ماه اعدام کنند.

حسیبه حاج سهراوی، معاون خاورمیانه و آفریقای شمالی این سازمان در این بیانیه، صدور احکام اعدام برای بازداشت‌شدگان را «ناعادلانه» دانسته و افروده که آنها از دسترسی به وکیل محروم بوده و برخی از این افراد، برای اعتراف، «تحت فشار» قرار داشته‌اند.

وی همچنین اجرای حکم اعدام در ملاعام را «غیرانسانی و بی‌رحمانه» خواند که بر روی شاهدان و به خصوص خانواده شخص محکوم به اعدام، تاثیر ویرانگری می‌گذارد.

بر اساس این بیانیه، ناصر عبدالحسنی و رضا کاظمی، دو تن از ۹ نفری هستند که قرار است به زودی اعدام شوند. هویت هفت نفر دیگر هنوز اعلام نشده است.

درجریان اعتراض‌های پس از انتخابات ریاست جمهوری ۲۲ خرداد ایران، بیش از ۵۰۰۰ نفر دستگیر و ده‌ها نفر کشته شدند.

شمار بسیاری نیز دادگاهی و برخی به حبس‌های طولانی مدت محکوم شده‌اند

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: