اظهار نگراني كميسر عالي حقوق بشر سازمان ملل در مورد ايران

6 Mar

كميسر عالي حقوق بشر سازمان ملل متحد نسبت به وضعيت حقوق بشر در ايران اظهار نگراني كرد و از مقامات ايران خواست اجازه سفر به اين كشور را براي نمايندگان سازمان ملل صادر كنند.

ناوي پيلاي روز پنجشنبه ۱۳ اسفند (۴ مارس) همزمان با انتشار گزارش سالانه كميسارياي عالي حقوق بشر سازمان ملل، گفت: “نگراني عميق من از وضعيت رو به وخامت حقوق بشر در ايران ادامه دارد. سركوب خشونت بار مخالفان، بازداشت خودسرانه معترضان، فعالان حقوق بشر، روزنامه نگاران و چهره هاي سياسي سرشناس در اين كشور اتفاق افتاده است. افراد زيادي به دليل نقشي كه در اعتراضات انتخاباتي داشتند، پس از محاكمه در دادگاه هاي پرسش برانگيز، به تحمل مجازات هاي سنگين، از جمله اعدام محكوم شده اند”.

خانم پيلاي گفته است كه در جريان نشست كميسيون حقوق بشر سازمان ملل اين فرصت را پيدا كرده كه با نمايندگان ايران در مورد اين نگراني ها گفت و گو كند و از آنها بخواهد كه به اعضاي دفتر او اجازه سفر به ايران را بدهند.

جواد لاريجاني، دبير ستاد حقوق بشر قوه قضائيه ايران نمايندگي اين كشور را در نشست اخير كميسيون حقوق بشر در ژنو به عهده داشت و در آنجا با خانم پيلاي ديدار كرده بود.

بر اساس گزارش خبرگزاري رسمي دولت ايران، آقاي لاريجاني از خانم پيلاي براي سفر به ايران دعوت كرده است.

ايران اكثر اتهامات مربوط به نقض حقوق بشر در اين كشور را رد مي كند و خواهان عضويت در شوراي حقوق بشر سازمان ملل است.

آقاي لاريجاني در جريان سفر به ژنو در مصاحبه با سي ان ان گفت كه هيچ كس در ايران به دليل اعتراض كردن زنداني نيست، كسي به خاطر اعتراضات انتخاباتي اعدام نشده و خشونت پليس در برخورد با معترضان حوادث پس از انتخابات در مقايسه با برخورد پليس در كشورهاي غربي كمتر بوده است.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: