محاکمه موسوی و کروبی به مصلحت نظام نیست

17 Jan

 

زیر دادگستری ایران می‌گوید محاکمه‌ی میرحسین موسوی و مهدی کروبی به «مصلحت نظام» نیست. پیشتر جواد لاریجانی گفته بود که پرونده رهبران جنبش سبز، در مرحله قضایی قرار دارد.

 

 

مصطفی پورمحمدی٬ وزیر دادگستری ایران با بیان این‌که محاکمه میرحسین موسوی و مهدی کروبی به «مصلحت» نیست گفته است: «در حال حاضر نظام تشخیص داده تا این افراد در محدودیت باشند.»

به گزارش ایسنا٬ آقای پورمحمدی گفته: «اگر دادگاه موسوی و کروبی برگزار می‌شد دوباره شاهد کشمکش‌ها، درگیری‌ها و راهپیمایی‌ها می‌بودیم.»

پورمحمدی اضافه کرده: «مصلحت کشور اقتضا نمی‌کرد که مجازات این افراد اعمال شود٬ چرا که ممکن بود باعث زندانی و یا کشته شدن و هم‌چنین راهپیمایی‌ها و کشمکش‌های جدیدی می‌بودیم.»

وزیر دادگستری در عین حال به طور تلویحی اشاره کرده که این «مصلحت» هم‌چنان به قوت خود باقی است.

در همین راستا سید محمود علوی وزیر اطلاعات ایران در خوزستان در پاسخ به پرسشی پیرامون حصر موسوی و کروبی گفت که «بی‌خبر» است.

وی در مورد حصر و در جواب این سوال که «‌نقل‌قولی از شما منتشر شد که بر اساس آن در مورد حصر گفته بودید خبرهای خوشی در راه است» گفت: «من در مورد حصر نگفتم خبرهای خوشی در راه است. در واقع من گفتم درباره همه زندانیان و آزادی آن‌ها خبرهای خوبی در راه است. حتی اشاره‌ای به زندانیان سیاسی یا غیرسیاسی هم نکردم. من به‌صورت‌کلی گفتم. اطلاعات جدیدی درباره‌ی حصر ندارم.»

گفتنی است پیشتر محمدجواد لاریجانی، معاون قوه قضاییه ایران، در اظهاراتی متناقض با سخن‌گوی دستگاه قضایی کشور گفته بود که پرونده میرحسین موسوی و مهدی کروبی، رهبران جنبش سبز، در مرحله قضایی قرار دارد.

آقای لاریجانی گفته بود طولانی شدن روند دادرسی پرونده میرحسین موسوی و مهدی کروبی «به دلیل سوابق خوب آن‌ها در جمهوری اسلامی است.»

این در حالی است که تنها دو روز پیش از سخنان لاریجانی، غلامحسین محسنی اژه‌ای، سخن‌گوی قوه قضاییه ایران، گفته بود که هنوز نه پرونده‌ای برای میرحسین موسوی و مهدی کروبی تشکیل شده و نه برای برگزاری دادگاه آنان برنامه‌ریزی شده است.

آقای اژه‌ای هم‌چنین گفته بود که قبلا به اتهامات موسوی و کروبی رسیدگی شده که این می‌تواند اشاره‌ای غیرمستقیم به وضعیت کنونی آن‌ها در حصر خانگی باشد.

رهبران جنبش سبز ایران از زمستان ۱۳۸۹ بدون محاکمه و حکم دادگاه در خانه خود یا «خانه‌های امن» وزارت اطلاعات محبوس هستند که این مساله اعتراضات گسترده فعالان حقوق بشر و جمعی از منتقدان جمهوری اسلامی را موجب شده است.

در همین رابطه، پیشتر، احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان، با اشاه به میرحسین موسوی و مهدی کروبی گفته بود: «نظام خیلی بر سر این‌ها منت گذاشته که زنده هستند و در خانه خود محبوس هستند.»

Image

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: