مذاکرات هسته‌ای به حقوق بشر ربطی ندارند

1 Feb

عراقچی: در راستای تثبیت منافع جمهوری اسلامی مذاکره می‌کنیم

 
 
عراقچی می‌گوید که مذاکره با ۱+۵ در چارچوب تصمیم کلان جمهوری اسلامی برای تثبیت منافع‌اش صورت می‌گیرد و موضوع‌ حقوق بشر در دستور کار مذاکرات نیست.

سیدعباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی در مصاحبه‌ای که روز شنبه دوازدهم بهمن منتشر شد، با ذکر این‌که «دشمنی ما با آمریکا سر جایش است»، گفت: «تنها یکی از اختلافات خود را که در موضوع هسته‌ای است، در حال مدیریت هستیم و در راستای تثبیت منافع جمهوری اسلامی ایران در حال مذاکره هستیم که حقوق خودمان را تثبیت کنیم و برنامه‌های هسته‌ای خود را داشته باشیم و هزینه‌های مرتبط با آن از جمله تحریم‌ها را رفع کنیم».

عراقچی ادامه داد: «این در چارچوب یک تصمیم کلان است که نظام جمهوری اسلامی ایران گرفته و در حال طراحی و اجراست و مقام معظم رهبری هم فرمودند یک ماموریت سنگینی است که به تیم مذاکره‌کننده داده شده و کار سنگین و وظیفه دشواری است که باید انجام دهند». 

معاون وزیر امور خارجه اظهار کرد: «توافق ژنو به معنای این‌که ما عادی‌سازی رابطه با غرب و آمریکا کردیم نیست. این اشتباهی است که بعضا صورت می‌گیرد. دشمنی ما با آمریکا سر جای خود است. ما با آمریکا نه دوست شده‌ایم، نه شریک و نه رفیق». 

وی پیش‌تر نیز گفته بود «ما اصلا به طرف‌های مقابل خوش‌بین نیستیم و همه چیز در توافق ژنو با بدبینی تنظیم شده و بدبینی و دشمنی نیز ادامه خواهد داشت».

مذاکره‌کننده ارشد ایران در موضوع هسته‌ای توافق ژنو را یک دستاورد خواند و گفت که این توافق‌نامه، «نه دستاورد تیم هسته‌ای، بلکه دستاورد ملت ایران و حاصل ۱۰ سال مقاومت با رهبری حکیمانه مقام معظم رهبری است». 

عراقچی درباره محرمانه بودن مذاکرات گفت: «الان هم تاکید می‌کنم که مذاکرات در زمان خودش محرمانه بود چرا که هر مذاکره جدی محرمانه است. مذاکره‌ای که نمایشی باشد در رسانه‌ها پخش می‌شود یعنی دو طرف برای نمایش مذاکره می‌کنند و ادای مذاکره را در می‌آورند اما مذاکره جدی محرمانه است و تا زمان حصول نتیجه هم محرمانه می‌ماند».

وی با ذکر این‌که «در مذاکرات با ۱+۵ موضوع مذاکره هسته‌ای بوده و مذاکره در هیچ موضوع دیگری مانند حقوق‌بشر نداشتیم»، گفت: «اگر طرف مقابل در آینده سواستفاده کند و به بهانه حقوق‌بشر تحریم‌های هسته‌ای بگذارد، این به معنی برهم زدن مذاکرات و بر هم زدن توافق ژنو است و قطعا ما با آن مقابله خواهیم کرد و اجرای توافق را ادامه نخواهیم داد». 

عراقچی تاکید کرد: «تحریم‌های مرتبط با حقوق‌بشر و تروریسم اصلا در دستور کار ما نبوده است. بعید هم می‌دانم آن‌ها بتوانند در آینده مثلا در موضوع حقوق بشر علیه ما اجماع جهانی کرده و تحریم‌های سنگین وضع کنند. اگر هم بر فرض به بهانه حقوق بشر تحریم‌های هسته‌ای را دوباره بخواهند برگردانند، خلاف توافق ژنو و خلاف روند مذاکرات خواهد بود و قطعا مذاکرات آتی متوقف خواهد شد». 

روزنامه اصول‌گرای وطن امروز که این مصاحبه را منتشر کرده، با تاکید بر این‌که متن اصلی گفت‌وگو توسط عراقچی سانسور و «جرح و تعدیل شده» نوشت که «با ویرایش انجام شده توسط آقای عراقچی، برخی نکات کلیدی و قابل اهمیت نیز از همین مصاحبه حذف شده است». 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: