صادق لاریجانی: مخالفت با اعدام، مخالفت با اسلام است

13 Feb

صادق لاریجانی، رئیس قوه قضائیه ایران در جلسه مسئولان قضایی، با انتقاد از مخالفت‌‌ با اعدام گفت: “مخالفت با اعدام، در واقع مخالفت با حکم اسلام است زیرا قصاص نص قرآن کریم است.”

صادق لاریجانی که روز گذشته در سالگرد تشکیل شورای عالی انقلاب فرهنگی سخن می‌گفت، اضافه کرد: “در برابر نصوص اسلامی مانند حکم قصاص نمی‌توان گفت که کدام قرائت چه می‌گوید؟ زیرا ما یک اسلام بیشتر نداریم که مرجع معتبر و صحت تفسیر آن هم، فهم ‘روشمند و مضبوط’ مراجع تقلید و علمای دین است.”

 

آقای لاریجانی گفت قوه قضائیه مستقل است و افزود: “دستگاه قضا به حرف های بی‌منطق و دروغ توجهی ندارد و با صلابت به کار خود ادامه می‌دهد زیرا معتقدیم عالی‌ترین ارزش های حقوق بشری در اسلام به رسمیت شناخته شده است.”

پیشتر گروهی از چهره‌های سرشناس منتقد حکومت ایران با انتشار فراخوانی خواهان تلاش برای محدودیت و “لغو گام به گام اعدام” در ایران شد و به ویژه خواستند که اجرای مجازات سنگسار و همچنین اعدام در ملاءعام در ایران متوقف شود.

امضاکنندگان در فراخوانی که هشتم آذرماه منتشر کردند، نوشتند: “ترویج و نهادینه کردن خشونت، مردم هر جامعه را از حرکت در مسیر بایسته‌ خویش باز می‌دارد” و “جامعه‌ای که تنش و تندی را از زمان زایش با زندگی مردم خویش درآمیزد به پیری زودرس دچار خواهد شد.”

بنیان‌گذاران حرکت “کلیکلغو گام به گام اعدام (لگام)” به ویژه می‌خواهند مجازات اعدام برای کسانی که پیش از سن قانونی مرتکب قتل شده‌اند لغو شود و همچنین مجازات‌هایی نظیر قطع دست و پا لغو شوند.

بابک احمدی ،سیمین بهبهانی، علیرضا جباری، فریبرز رئیس دانا، پروین فهیمی، اسماعیل مفتی‌زاده، محمد ملکی و محمد نوری زاد این فراخوان را امضا کردند و خواهان آن شدند که آموزش و سیاست‌های تربیتی جایگزین مجازات اعدام شود.

ایران بالاترین نرخ سرانه مجازات اعدام در جهان را دارد و اجرای گسترده احکام اعدام یکی از مسائل مورد انتقاد فعالان حقوق بشر و مخالفان حکومت است.

به گفتهکلیککمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران، تعداد سرانه اعدام سالیانه در این کشور بیش از هر کشور دیگری در جهان است. در سال ۲۰۱۳ (از ۱۲ دی ۱۳۹۱ تا کنون)، بیش از ۴۰۲ نفر در ایران اعدام شده‌اند که ۵۳ مورد از این اعدام‌ها در ملاء عام صورت گرفته است.عکس

Advertisements

One Response to “صادق لاریجانی: مخالفت با اعدام، مخالفت با اسلام است”

  1. ahmad February 13, 2014 at 12:25 pm #

    Reblogged this on Iran Faryad and commented:

    ridam to eslame nabe mohammadi

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: